KIRIKKALE BELEDİYE MECLİSİ MAYIS AYI OLAĞAN TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Kırıkkale Belediye Meclisi Mayıs Ayı Olağan Toplantısını Gerçekleştirdi

Belediyemiz Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı 1. Oturumunu, Belediye Başkanımız Ahmet Önal başkanlığında, Belediye Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirdi.

Mali Kesin Hesap Havale Edildi

Meclis üyelerimiz tarafından verilen gündem dışı tekliflerin, gündeme eklenmesinin ardından, gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Toplantıda 2023 yılı Mali Kesin Hesabın “Plan ve Bütçe Komisyonu”na havale edildi. Gündem Maddeleri arasında yer alan Belediye Başkanımız Ahmet Önal’a hibe araç alımı için yetki verildi.

Adıyaman ve 14 Büyük Şehir Belediyesi ile Kardeş Belediye Olundu

Toplantıda Kırıkkale Belediyesinin ayrıca İç Anadolu Belediyeler Birliğine üye olması ile Adıyaman Belediyesi ile kardeş belediye olması yönünde oylama yapıldı. Oylama öncesi Meclis Üyelerimizi bilgilendiren Belediye Başkanımız Ahmet Önal, “Teklif bize Adıyaman Belediyesinden geldi. Adıyaman Belediye Başkanımız ile hukukumuz ve tanışıklığımız var nüfus olarak hemen hemen aynıyız, ortak proje üretilmesi, heyetlerin karşılıklı görüşülmesi, tecrübeli isimlerden faydalanılmasının Kırıkkale’miz için faydalı olacağını düşünüyorum. Teklif Adıyaman belediyesinden geldi” ifadesini kullandı.

Büyük Şehirlerden Proje Çekebilirsek Kırıkkale’mize Büyük Artı Sağlayacağız

Başkanımız Önal, ayrıca 14 Büyük Şehir Belediyesi ile de kardeş belediye olunması yönünde Meclisten yetki aldı. Bu konu hakkında da başkanımız Önal “Yapmak istediğimiz Büyük Şehirlerin imkanlarından, koşullarından Kırıkkale’de artıya dönüştürebilme, ortak proje üretme. 14 Büyükşehir’in gerçek anlamda büyük imkanları var. Büyükşehirden birkaç proje çekebilir isek Kırıkkalemize büyük artı sağlayacağını düşünüyorum. Amacımız Büyük Şehirlerin imkanlarını, gücünü, kapasitesini Kırıkkale’mizede imkana dönüştürmek için yetki talep ediyoruz” dedi.

 Şeffaflığın Gerektirdiğini Yapıyoruz

Yönetimde şeffaflık ve hesap verilebilirlik adına Meclis Toplantılarının Canlı Yayında verilmesini istediğini ve bu konuya önem verdiğini belirten Başkanımız Önal “Belediye Meclis toplantılarını canlı verelim, vatandaşımız her şeyi görsün izlesin istedik. Belediyemizde yapılan tasarruf ve işlemleri, belediye bütçesini ilgilendiren konularda her şeyi konuşalım, doğruyu beraber tartışalım. Bizim ikinci oturumumuz alınan kararların oy birliği ile olması beni mutlu ediyor. Burası belediye, hizmet makamı, siyasetin işin içinde olmaması gerektiğini düşünüyorum. Belediyemizin Borç/Alacak Rakamlarını açıklamamız nedeni Belediyemizin ne kadar geliri var ne kadar parası var. Kırıkkale kamuoyu bunu bilsin, hangi kuruma kime ne kadar borcu var vatandaşlarımız bilsin. Alacak listesini de asarken kuruşu kuruşuna da yazdırdık. Alacaklı kısmında Kırıkkale Belediyesi yazdığı için. Şeffaflık bunu gerektirir, hesap verebilirlik bunu gerektirir. Günün sonunda aynı hesabı benim de bizim de vermemiz gerekecek” dedi.Tarih: 3.05.2024 - Bu Haber 253 kişi tarafından okundu.